Home Pre-School Programs Intsructional Programs Tumbling Team Extreme Team Eagle
 
Current & Upcoming Session
2016-2017 Season Schedule
Private Lessons / Open Workouts
Creative Play (New)
Home School
Registration & Policy Information
Facility
Birthday Parties
Gym Calendar
Videos
Employment Opportunities
Directions
Contact Us
 
 

TEAM EAGLE

Our competitive team program is for those girls who have a desire to compete at the highest level in the sport of gymnastics. These teams compete through USA Gymnastics and strive to continue the great success Team Eagle has enjoyed at the State, Regional and National levels.

Past Team Results:

2017-2018 | 2016-2017 | 2015-2016 | 2014-2015 | 2013-2014
2012-2013 | 2011-2012 | 2010-2011 | 2009-2010 | 2008-2009


Saratoga Winterfest Results for Eagle Gymnastics
Feb. 3rd & 4th, 2018

This past weekend the Eagle Gymnastics gymnasts traveled to Saratoga Springs for the Winterfest Inv. The Level 4 Team, Level 6 Team &, the Level 7/8/9 Team all placed 1st in their respective Team competitions!

Level 4
Age group A

Alex DiSanto (Savannah) 1st place Bars (9. 5), 2nd place Beam (9.3), 3rd place AA (36.2), 4th place Floor (9.35)

Abigail Harris (Cdga) 1st place Beam (9.35), 8th place Vault (8.425)

Age group B

Morgan Clements (Victor) 1st place Vault (9.35) Beam (9.6) & AA (37.375), 2nd place Floor (9.425), 4th place Bars (9.0)

Age group C

Ava Fratto (Cdga) 1st place AA (37.825), Bars (9.575), Vault (9.15), Beam (9.75) & Floor (9.35)

Kate Schrader (Victor) 2nd place Bars (9.1), Floor (9.325) & AA (36.225), 4th place Beam (9.3), 6th place Vault (8.5)

Age group D

Jordan Biery (Farmington) 2nd place Beam (9.55), 3rd place Floor (9.4), 4th place AA (35.45), 6th place Bars (8.9)
Hayley Smith (Cdga) 4th place Vault (8.45), 5th place Bars (8.95) & AA (35.4), 6th place Beam (8.85) & Floor (9.15)

Level 6
Age group A

Delaney Gallahan (Cdga) 1st place AA (38.45), Bars (9.7) & Beam (9.8), 2nd place Floor (9.7) & Vault (9.25)

Gillian Vit (Cdga) 1st place Vault (9.375), 3rd place Bars (9.5) & AA (37.55)

Age group B

Mia Lyman (Bloomfield) 3rd place Beam (9.6), 4th place Floor (9.475) & AA (36.925), 5th place Vault (9.05)

Delaney Brown (Geneva) 1st place Bars (9.675) 2nd place Floor (9.525) & AA (37.25), 6th place Beam (9.35)

Age group D

Katherine Ergil (Geneva) 2nd place Beam (9.325), 3rd place Bars (9.1) & AA (35.675

Maggie Walsh (Cdga) 2nd place Floor (9.25), 4th place AA (35.6), 5th place Vault (8.65) & Bars (8.9)

Level 7
Age group A

Chloe Miller (Bloomfield) 1st place Bars (9.35), Floor (9.775), Beam (9.575) & AA (38.225), 2nd place Vault (9.525)

Age group B

Lauren Schrader (Victor) 1st place Floor (9.85), 2nd place Bars (8.85) & AA (36.775), 4th place Vault (9.275), 6th place Beam (8.8)

Sophia Damico (Victor) 1st place Beam (9.45), 3rd place Vault (9.3), Floor (9.675) & AA (36.625)

Level 8

Belle McKee (Cdga) 3rd place AA (36.55) & Bars (9.2), 4th place Floor (9.5), 6th place Beam (9.3)

Mollie Haus (Cdga) 2nd place Bars (9.25), 5th place AA (36.25), 6th place Floor (9.4), 8th place Vault (8.6)

Addison Leasor (Newark) 5th Floor (9.475), 8th place Beam (9.25)

Paige Mattoon (Clifton Springs) 6th place Vault (8.85), 8th place Floor (9.25)

Rose Kendrick (Geneva) 1st place Beam (9.45), 7th place Vault (8.85)

Level 9

Bailey Chudner (Victor) 3rd place Bars (8.6) & Beam (8.6), 6TH place AA (34.2)
Elizabeth Ergil (Geneva) (7.6) Vault


Stars & Stripes Results for Eagle Gymnastics
Jan. 12th, 13th, & 14th, 2018

This past weekend the Eagle Gymnastics gymnasts traveled to Erie, PA for the Stars & Stripes Inv. This competition includes over 1800 gymnasts from PA, NY, OH, VA & WV. The Level 4 & Level 7 Teams placed 1st in their respective Team competitions & the Level 6 Team placed 3rd.

Level 4
Age 9 Junior

Alex DiSanto (Savannah) 3rd place Bars (9.0) & Floor (9.0)

Abigail Harris (Cdga) 2nd place Beam (9.1), 8th place Floor (8.575)

Age 10 Junior

Morgan Clements (Victor) 1st place Vault (9.425) & Beam (9.55), 2nd place Floor (8.95), 3rd place AA (36.575)

Age 10 Senior

Kate Schrader (Victor) 1st place Beam (9.45), 2nd place Floor (9.2) & AA (36.6), 3rd place Vault (9.4)

Age 11 Junior

Ava Fratto (Cdga) 1st place AA (37.125), Beam (9.7) & Floor (9.3), 2nd place Vault (9.275), 3rd place Bars (8.85)

Age 12 & up

Jordan Biery (Farmington) 1st place Beam (9.4) 4th place Floor (8.6)

Hayley Smith (Cdga) 2nd place Beam (9.225) & Floor (8.8), 3rd place AA (35.475)

Level 6
Age 9 & under

Delaney Gallahan (Cdga) 1st place AA (36.825) & Bars (9.2), 2nd place Vault (9.45) & Floor (9.1), 3rd place Beam (9.075)

Gillian Vit (Cdga) 1st place Beam (9.325), 2nd place AA (36.525) & Floor (9.1), 3rd place Vault (9.15), 4th place Bars (8.95)

Age 10 Senior

Delaney Brown (Geneva) 1st Beam (9.125), 2nd place AA (36.125) &Bars (9.2), 3rd place Floor (9.2)

Age 11 Junior

Mia Lyman (Bloomfield) 1st place AA (36.4), Bars (9.4), Beam (9.1) 4th place Floor (8.9

Age 14 & up

Katherine Ergil (Geneva) 7th place Beam (8.575) & Floor (8.85)

Maggie Walsh (Cdga) 2nd place Floor (9.2), 3rd place Vault (9.0), 6th place Bars (8.7) & AA (35.15)

Level 7
Age 10 & under

Chloe Miller (Bloomfield) 1st place AA (37.675), Bars (9.675), Beam (9.35) & Floor (9.55), 2nd place Vault (9.1)

Age 12

Julia Hannan (Victor) 1st place AA (36.575), Vault (9.0), Bars (9.45), & Floor (9.425), 3rd place Beam (8.7)

Age 13

Lauren Schrader (Victor) 1st place AA (36.875), 2nd place Bars (9.225), 3rd place Vault (9.275), Beam (8.925) & Floor (9.45)

Sophia Damico (Victor) 1st place Floor (9.6), 2nd place AA (36.375), 4th place Vault (9.25) & Beam (8.8)

Level 8
Age 11 & under

Addison Leasor (Newark) 2nd place Beam (8.75), 3rd place Vault (8.8)

Age 12

Mollie Haus (Cdga) 3rd place Bars (8.65), 7th place Floor (9.0)

Belle McKee (Cdga) 5th place Bars (8.55)

Paige Mattoon (Clifton Springs) 2nd place Beam (8.3), 4th place AA (33.65)

Level 9
Age 16

Bailey Chudner (Victor) 1st place Floor (9.275), 4th place Vault (8.7), Bars (6.2) & AA (31.975)

 


Candy Cane Results for Eagle Gymnastics
Dec. 9th & 10th, 2017

This past weekend the Eagle Gymnastics gymnasts traveled to Brockport, NY for the Candy Cane Classic. The Level 6, Level 7 & Level 8/9 Teams all placed 2nd in their respective Team Competitions.

Level 4
Child Age group

Alex DiSanto (Savannah) 5th place Bars (9.2) & Beam (9.3), 9th place AA (34.9)

Abigail Harris (Cdga) 8th place Beam (9.125)

Junior A age group

Kate Schrader (Victor) 3rd place Beam (9.3) & Floor (9.15), 5th place Bars (8.9) & AA (35.4)

Morgan Clements (Victor) 1st place Beam (9.6), 3rd place AA (36.425), 4th place Floor (9.125) & Bars (9.05), 6th place
Vault (8.65)

Junior B age group

Ava Fratto (Cdga) 3rd place Floor (9.0), 4th place Beam (9.425), 5th place AA (35.375), 6th place Vault (8.6)

Senior Age group

Jordan Biery (Farmington) 1st place Beam (9.475), 2nd place Floor (9.0), 4th place AA (35.175), 7th place Vault (8.5), 8th place Bars (8.2)

Hayley Smith (Cdga) 2nd place Beam (9.3) & AA (35.55), 3rd place Bars (9.0), 7th place Vault (8.5) & Floor (8.75)

Level 6
Child Age group

Delaney Gallahan (Cdga) 1st place Vault (9.325) & Floor (9.425), 2nd place Beam (9.45), 6th place AA (36.1)

Gillian Vit (Cdga) 5th place Vault (9.0), 6th place Bars (8.85)

Mia Lyman (Bloomfield) 4th place Floor (9.2)

Delaney Brown (Geneva) 1st place Bars (9.45), 2nd place AA (36.575), 4th place Beam (9.3)

Senior Age group

Katherine Ergil (Geneva) 4th place Bars (8.8), 6th place Beam (9.025) & Floor (8.9)

Maggie Walsh (Cdga) 3rd place Beam (9.1) & Bars (8.85), 44th place Floor (9.175), 5th place AA (35.9)

Level 7
Junior Age group

Julia Hannan (Victor) 1st place AA (37.6), Vault (9.45), & Bars (9.65), 2nd place Beam (9.4)

Chloe Miller (Bloomfield) 1st place Floor (9.35), 2nd place Bars (9.5) & AA (37.3), 3rd place Beam (9.15) & Vault (9.3)

Rose Kendrick (Geneva) 1st place Beam (9.625), 3rd place AA (36.675) tie

Lauren Schrader (Victor) 2nd Floor (9.25), 3rd place AA (36.675) tie, 4th place Vault (9.25)

Sophia Damico (Victor) 3rd place Floor (9.175)

Level 8
Junior Age group

Addison Leasor (Newark) 1st place Beam (9.45), 3rd place Vault (8.95) tie, 4th place AA (35.375)

Mollie Haus (Cdga) 1st place Bars (9.45)

Paige Mattoon (Clifton Springs) 4th place Vault (8.95) tie, & Beam (8.875), 6th place AA (34.9)

Senior Age group

Elizabeth Ergil (Geneva) 1st place Bars (9.35), 4th place AA (35.625), 5th place Beam (8.675), 6th place vault (8.75)

Level 9

Bailey Chudner (Victor) 2nd place Bars (8.4), 3rd place Floor (8.375) & AA (29.825)

 

 

 

Copyright 1997-2018 - Eagle Gymnastics - All Rights Reserved
Developed by
Orlando Web Services